Average Rate of Return—New Product Pocket Pilot Inc. is considering an investmen
ID: 2560818 • Letter: A
Question
Average Rate of Return—New Product
Pocket Pilot Inc. is considering an investment in new equipment that will be used to manufacture a mobile communications device. The device is expected to generate additional annual sales of 5,100 units at $185.00 per unit. The equipment has a cost of $569,200, residual value of $42,800, and an eight-year life. The equipment can only be used to manufacture the device. The cost to manufacture the device is shown below.
Determine the average rate of return on the equipment. If required, round to the nearest whole percent.
Cost per unit: Direct labor $30.00 Direct materials 117.00 Factory overhead (including depreciation) 20.00 Total cost per unit $167.00Explanation / Answer
Determine the average rate of return on the equipment. If required, round to the nearest whole percent.
Net income = Sales-cost per unit = (185-167)*5100 = 91800
Average investment = (569200+42800/2) = 306000
Average rate of return = net income *100/average investment
= 91800*100/306000
Average rate of return = 30%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.