A firm is considering an investment in a new machine with a price of $13.5 milli
ID: 2560959 • Letter: A
Question
A firm is considering an investment in a new machine with a price of $13.5 million to replace its existing machine. The current machine has a book value of $5.5 million and a market value of $4.5 million. The new machine is expected to have a four-year life, and the old machine has four years left in which it can be used. If the firm replaces the old machine with the new machine, it expects to save $6 million in operating costs each year over the next four years. Both machines will have no salvage value in four years. If the firm purchases the new machine, it will also need an investment of $400,000 in net working capital. The required return on the investment is 10 percent, and the tax rate is 40 percent. Assume the company uses straight-line depreciation.What is the NPV of the decision to purchase a new machine?What is the IRR of the decision to purchase a new machine?What is the NPV of the decision to keep the old machine?What is the IRR of the decision to keep the old machine?
Explanation / Answer
New Machine cost = 13.5m , Depreciation = 13.5/4 = 3.375m per year
After Tax Depreciation = 3.375*0.6= 2.025m per year
Old Machine = 5.5m, Annual dep on Old mach = 5.5/4 = 1.375
After tax dep = 1.375*0.6= 0.825
Annual savings of purchase of new Machine After Tax = 6(0.6) = 3.6
Total Savings Annual after tax = 3.6-(2.025-0.825) = 2.4m
PVAF=3.17
NPV of purchasing new mach = 3.17(2.4) - 0.4 - 13.5 + 4.5 = (1.79)m
IRR of purchase of new Mach = (Outflow = Inflow) = 0.85%
NPV to keep the old Machine = 1.79m
IRR to keep the old Machine can't be calculated as there is no Outflow
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.