Linda\'s Luxury Travel (LLT) is considering the purchase of two Hummer limousine
ID: 2560987 • Letter: L
Question
Linda's Luxury Travel (LLT) is considering the purchase of two Hummer limousines. Various information about the proposed investment follows: nitial investment (2 limos) $1,500,000 Useful life Salvage value Annual net income generated LLT's cost of capital 10 years $ 140,000 142,500 14% Assume straight line depreciation method is used Required Help LLT evaluate this project by calculating each of the following 1. Accounting rate of return. (Round your percentage answer to 1 decimal place.) Accounting Rate of Return 2. Payback period. (Round your answer to 2 decimal places.) Payback Perñiod YearsExplanation / Answer
1 Accounting Rate of Return Formula = Average Accounting Profit/ Average Investment Annual Depreciation = (Initial Investment Scrap Value) ÷ Useful Life in Years Annual Depreciation = ($1,500,000 $140,000) ÷ 10 $136,000 Average Accounting Income = $142,500 $136,000 = $6,500 Accounting Rate of Return = $6,500 ÷ $1,500,000 0.4% 2 Payback Period Formula = Initial Investment / Cash Inflow per Period = $ 1,500,000 /$ 142,500 = 10.53 Years 3 Net Present value Table or Calculator Function Cash outflow = NPV Cash Outflow (Beginning of the year) (1,500,000) n = 0 i= 14 % Present value (1,500,000) Table or Calculator Function Present value of Annuity of $1 Cash inflow (for next 10 years) 142,500 n = 10 i= 14 % Table Factor 5.2161 Present value 743,294.25 Table or Calculator Function Present value $1 Cash inflow (for 10th year) 140,000 n = 1 i= 14 % Table Factor 0.2697 Present value 37,758.00 Total Net Present value (718,947.75)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.