11. Beginning $100,000. What is cost of goods sold? A. $140,000. B. $340,000. C.
ID: 2561276 • Letter: 1
Question
11. Beginning $100,000. What is cost of goods sold? A. $140,000. B. $340,000. C.$260,000. D. $240,000. inventory is $40,000. Purchases of inventory during the year are $200,000. Ending 12. Inventory records for Dunbar Incorporated revealed the following: Total Cost Unit Cost $18.0 Number of Units 400 500 ate Transaction $7,200.00 Apr. 1 Beginning inventory 22.50 $11,250.0 pr. 20 Purchase Dunbar sold 700 units of inventory during the month. Cost of goods sold assuming LIFO w A. $14,850. B. $15,750 C. $12,600 D. $13,950Explanation / Answer
11 Cost of goods sold = 40000+200000-100000 = 140000 Option A is correct 12 Cost of goods sold = 11250+(200*18)= 14850 Option A is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.