Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2. (12 points) You have the following information from the records of a restaura

ID: 2561316 • Letter: 2

Question

2. (12 points) You have the following information from the records of a restaurant Sales Revenue Wage Cost January February March April May June July August September October November December TOTALS $11,200 13,000 14,900 19,100 22,000 24,200 26,300 27,400 23,500 20,100 18,200 16,000 S235,900 S5,300 6,100 6,200 7,000 9,000 9,600 9,700 10,100 8,300 7,600 8,000 7,100 S94,000 (4 points) Use the high-low method to calculate total fixed cost and total variable cost for the year. a. b. (8 points) Complete a regression analysis to determine total annual fixed and variable costs using the sales revenue and wage costs shown in a. Compare regression analysis results with the results obtained in a, and comment about the results between the two different methods used to find total annual fixed and variable costs

Explanation / Answer

Answer 1

Level

sales revenue (x)

wages cost (y)

High level

27400

10100

Low level

11200

5300

Difference

16200

4800

Variable cost per dollar sales (4800/16200)

$0.30

Fixed cost = (?)

Fixed cost

wages cost for 27400 sales revenue

$10,100

Variable cost for 27400 (0.30*27400)

$8,220

Fixed cost

$1,880

As per high low method, total fixed cost and total variable cost for year

Total annual fixed cost (1880 * 12months)

22560

Total variable cost for year ( 235900*0.30)

70770

Answer 2

Month

Sales revenue (x)

Wages cost (y)

X*y

X2

January

11200

5300

59360000

125440000

February

13000

6100

79300000

169000000

March

14900

6200

92380000

222010000

April

19100

7000

133700000

364810000

May

22000

9000

198000000

484000000

June

24200

9600

232320000

585640000

July

26300

9700

255110000

691690000

August

27400

10100

276740000

750760000

September

23500

8300

195050000

552250000

October

20100

7600

152760000

404010000

November

18200

8000

145600000

331240000

December

16000

7100

113600000

256000000

Total

235900

94000

1933920000

4936850000

Mean

19658.33

7833.33

XY = 1933920000

n = 12 months

x = mean of sales value = 19658.33

y = mean of wages cost = 7833.33

X2= 4936850000

x2 = 19658.33*19658.33 =386449938

b1 = (XY-n x y)/ (X2-n x2)

     = [1933920000-(12*19658.33*7833.33)] / [4936850000 - (12*386449938)]

   = [1933920000 -1847882233] / [4936850000 -4637399256]

= 86037766/299450744

= 0.2873

b0 = y - b1 * x

b0 =7833.33- (0.2873*19658.33)

   = 7833.33 – 5647.84

= 2185.49

Regression equation is: = 2185.49 + 0.2873x

Total fixed cost for year (2185.49*12)

26225.88

Total variable cost for year ( 235900*0.2873)

67774.07

Summary of answer

Method

Fixed cost

Variable cost

Total cost

High low method

$22,560.00

$70,770.00

$93,330.00

Regression analysis

$26,225.88

$67,774.07

$93,999.95

Regression method is more reliable because it consider whole data i.e. information of 12 months

High low method is less reliable because it consider data of two months (high level and low level)

Level

sales revenue (x)

wages cost (y)

High level

27400

10100

Low level

11200

5300

Difference

16200

4800

Variable cost per dollar sales (4800/16200)

$0.30

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote