CALCULATOR FULL SCREEN PRINTER VERSION BACK NEXT URCES Brief Exercise G-14 Sheri
ID: 2561895 • Letter: C
Question
CALCULATOR FULL SCREEN PRINTER VERSION BACK NEXT URCES Brief Exercise G-14 Sheridan Company is about to issue $258,000 of 10-year bonds paying an 9% interest rate, with interest payable semiannually. The discount rate for such securities is 8%. Click here to view the factor table. (For calculation purposes, use 5 decimal places as displayed in the factor table provided. How much can Sheridan expect to receive for the sale of these bonds? (Round answer to O decimal places, e.g Study 2,525 Sheridan can expect to receive LINK TO TEXT Question Attempts: o of 2 used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWERExplanation / Answer
Sheridan can expect to receive the following amount
=> [(present value of annuity factor) * (interest amount)] + [(present value factor) *(face value of bonds issued)]
here,
Present value of annuity factor = [1 - (1+r)^(-n)/r]
here,
r= 8% per annum =>4% for semi annual period.....(since interest is paid semi annually)
n= 10 years* 2 semi annual periods
=>20 periods.
=> [1 - (1.04)^(-20)]/ 0.04
=>[ 1- 0.45638695]/0.04
=>0.543613/0.04
=>13.590325.
Interest amount = $258,000 * 9%*1/2 =>$11,610.
Present value factor = 1 /(1+r)^n
=> 1 /(1.04)^20
=>0.45638695.
face value of bonds = $258,000.
=> amount that can be received = [(13.590325) * ($11,610)] +[0.45638695*$258,000]
=>$157,783.673+$117,747.833
=>$275,532.....(rouded off to nearest whole dollar).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.