PROBLEM 1: Morales Corporation produces microwave ovens. The following per unit
ID: 2561924 • Letter: P
Question
PROBLEM 1:
Morales Corporation produces microwave ovens. The following per unit cost information is available: direct materials $40, direct labor $25, variable manufacturing overhead $14, fixed manufacturing overhead $39, variable selling and administrative expenses $13, and fixed selling and administrative expenses $29. Its desired ROI per unit is $28. Compute the markup percentage using absorption-cost pricing. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 10.50%.)
WHAT IS THE MARKUP PERCENTAGE?
PROBLEM 2:
Morales Corporation produces microwave ovens. The following per unit cost information is available: direct materials $33, direct labor $23, variable manufacturing overhead $16, fixed manufacturing overhead $48, variable selling and administrative expenses $16, and fixed selling and administrative expenses $26. Its desired ROI per unit is $29. Compute the markup percentage using variable-cost pricing. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 10.50%.)
WHAT IS THE MARKUP PERCENTAGE?
PROBLEM 3:
Exercise 8-7 (Part Level Submission)
(a)
Exercise 8-7 (Part Level Submission)
Gibbs Corporation produces industrial robots for high-precision manufacturing. The following information is given for Gibbs Corporation.Per Unit Total Direct materials $420 Direct labor $320 Variable manufacturing overhead $ 73 Fixed manufacturing overhead $1,814,800 Variable selling and administrative expenses $ 60 Fixed selling and administrative expenses $ 561,890
The company has a desired ROI of 21%. It has invested assets of $61,424,000. It anticipates production of 3,490 units per year.
Explanation / Answer
1)Unit product cost under absorption costing =Direct material+direct labor variable manufacturing overhead+ fixed overhead
= 40+25+14+39
=$ 118
markup% =markup/unit cost
= 28/118
= .2373 or 23.73%
2)unit product cost under variable costing = 33+23+16
= 72
Markup % = 29/72= .4028 or 40.28%
3)Fixed manufacturing overhead =Overhead cost /unit produced
= 1814800/3490
= $ 520 per unit
Fixed selling and administrative expenses =561890/3490 =$ 161 per unit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.