Before evaluating the economic merits of a proposed investment, the XYZ Corporat
ID: 2562151 • Letter: B
Question
Before evaluating the economic merits of a proposed investment, the XYZ Corporation insists that its engineers develop a cash flow diagram of the proposal. An investment of $10,000 can be made that will produce uniform annual revenue of $5,310 for five years and then have a market (recovery) value of $2,000 at the end of year (EOY) five. Annual expenses will be $3,000 at the end of each year for operating and maintaining the project. According to this information, answer Part a and Part b a) Which one of the following is the correct net cash-flow diagram from the corporation's viewpoint for the five-year life of the project? OA. $10,000 $5,310 0 2 4 $1,000Explanation / Answer
Solution:
Part a --- the correct option is C
Initial Investment = Cash Outflow (below the time line) = $10,000
Annual Cash Inflow (Year 1 to 5) = Annual Revenue – Annual Expense = 5310 – 3000 = $2,310
Year 5 Cash Inflow = 2,000 recovery
Hence, the correct option is C.
Part b --- Compounding Interest = 1358.55%
(1+0.11)25 = 1358.55%
Hope the above calculations, working and explanations are clear to you and help you in understanding the concept of question.... please rate my answer...in case any doubt, post a comment and I will try to resolve the doubt ASAP…thank you
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.