WileyPLUS Chegg Study | Guided Solutio × e what ls The Answer Please Arx × c sec
ID: 2562187 • Letter: W
Question
WileyPLUS Chegg Study | Guided Solutio × e what ls The Answer Please Arx × c secure https://edugen.wileyplus.com/edugen/student/mainfr.u ni WileyPLUS Kimmel Accounting, 6 INTRODUCTORY ACCOUNTING I/II (ACT 221/222) Home Read, Study & Practice Assignment Gradebook ORION Downloadable eTextbook Assignment>open Assignment TIMER Start Time: 02:00 PM/ Remaining: 74 min. CALCULATOR FULL SCREEN PRINTER VERSION BACK NEXT ASSIGNMENT RESOURCES Question 1 Concord Corporation wants to sell a sufficient quantity of products to earn a profit of $100000. If the unit sales price is $18, unit variable cost is $8, and total fixed costs are $200000, how many units must be sold to earn income of 100000? 18-19-20 a Question 1 Question 2 540000 units 37500 units 30000 units 20000 units Question 4 Question 5 Question Question 7 Question Question 9 Question 10 Question 11 Click if you would like to Show Work for this question: Question 14 Question Attempts: 0 of 1 usedSAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER All Rights Reserved. A Division of lohn Wiley & Sons Inc Version 4.24.2.4Explanation / Answer
Contribution per unit = Sales price - Variable Cost = $18-$8 = $10
Total Contribution to earn required profit = Total Fixed Cost + Target profit = $200,000 + $100,000 = $300,000
Therefore Total number of units to sold = Total Contribution / Contribution per unit = $300,000 / $10 = 30,000 units (ie optionc)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.