6. Halley Company produces 1,400 parts each year that are used in one of its pro
ID: 2562276 • Letter: 6
Question
6. Halley Company produces 1,400 parts each year that are used in one of its products. The unit product cost of this part is: Variable manufacturing cost Fixed manufacturing cost Unit product cost $ 9.10 4.20 13.30 The part can be purchased from an outside supplier for $9.40 per unit. If the part is purchased from the outside supplier, two-thirds of the fixed manufacturing costs can be eliminated. The effect on net operating income as a result of purchasing the part would be a: $5,460 increase $5,500 decrease. $1,500 decrease. $3,500 increaseExplanation / Answer
6
variable manufacturing cost 9.10
avoidable fixed manufacturing overhead (4.2 * (2/3) ) = 2.8
total = 11.9
11.9 - 9.40 = 2.5
1400 * 2.5 = 3500
so answer is $3500 increase
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.