6. Lawson sells luxury pens to customers with an unconditional sales return if t
ID: 2563239 • Letter: 6
Question
6. Lawson sells luxury pens to customers with an unconditional sales return if they are not satisfied. The sales returns extend 60 days. On February 10, 2018, a customer purchases $4,000 of products (cost $2,000). Assuming that based on prior experience, estimated returns are 20%. The journal entry to record the actual return of $250 of merchandise includes a
a. credit to Allowance for Sales Returns for $250.
b. credit to Returned Inventory for $125.
c. debit to Returned Inventory for $125.
d. debit to Estimated Inventory Returns for $125.
Glenn Construction Corporation contracted to construct a building for $7,500,000. Construction began in 2018 and was completed in 2019. Data relating to the contract are summarized below:
Year ended
December 31,
2018 2019
Costs incurred $3,000,000 $2,250,000
Estimated costs to complete 2,000,000 —
Glenn uses the percentage-of-completion method as the basis for income recognition. For the years ended December 31, 2018, and 2019, respectively, Glenn should report gross profit of
a. $1,350,000 and $900,000.
b. $4,500,000 and $3,000,000.
c. $1,500,000 and $750,000.
d. $0 and $2,250,000.
During 2018, Carolina Corp. started a construction job with a total contract price of $21,000,000. The job was completed on December 15, 2019. Additional data are as follows:
2018 2019
Actual costs incurred during the year $8,100,000 $9,150,000
Estimated remaining costs 8,100,000 —
Billed to customer 7,200,000 13,800,000
Received from customer 6,000,000 14,400,000
Under the completed-contract method, what amount should Carolina recognize as gross profit for 2019?
a. $1,350,000
b. $1,875,000
c. $2,850,000
d. $3,750,000
Explanation / Answer
6. answer is option C debit to Returned Inventory for $125.
The journal entry to record the actual return of $250 of merchandise is
Returned Inventory Dr. 125
Estimated Inventory Returns Cr. 125
125 is cost price of inventory returned of 250.
7. answer is option c. $1,500,000 and $750,000.
income for 2018 = (7500000*3000000/5000000) = 4500000
therefor gross profit = 4500000-3000000 = 1500000
income for 2019 = ((7500000-4500000)*2250000/2250000) = 3000000
therefore gross profit = 3000000-2250000=750000
8. answer is option d. $3,750,000
gross profit for 2018 = 21000000-8100000 = 12900000
gross profit for 2019 = 12900000-9150000 = 3750000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.