James corporation issued $2000,000 face value bonds for $2,020,000. Each $1,000
ID: 2563280 • Letter: J
Question
James corporation issued $2000,000 face value bonds for $2,020,000. Each $1,000 cond was issued with two detachable warrants. On the date of the issuance, the market value of warrants was $3 each. What amount should be debited or credited to Discount/Premium on Bonds Payable at the time of issuance?
A. Premium on Bonds Payable is credited for $20,000
b. Premium on Bonds Payable is credited for $8000
c. Discount on Bonds Payable is debited for $8000
D. Discount on Bonds Payable is debited for $3000
E. None of the above
Please show work.
Explanation / Answer
Sum received=(2000*1000*101%) = 2020000
Less: amount allocated warrants (2000*2*3) =12000
Amount allocated to bonds =2008000
Face value =2000000
Amount allocated on bonds is greater than face value and therefore difference is considered as a premium
Premium = 2008000-2000000=8000
And premium is always credited
Therefore option B is the correct answer
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.