Hawk Homes, Inc., makes one type of birdhouse that it sells for $28.90 each. Its
ID: 2563826 • Letter: H
Question
Hawk Homes, Inc., makes one type of birdhouse that it sells for $28.90 each. Its variable cost is $13.10 per house, and its fixed costs total $13,603.80 per year. Hawk currently has the capacity to produce up to 2,400 birdhouses per year, so its relevant range is 0 to 2,400 houses. :: Required 1. Prepare a contribution margin income statement for Hawk assuming it sells 1,200 birdhouses this year. (Enter your answers rounded to 2 decimal places.) HAWK HOMES, INC Contribution Margin Income Statement Contribution Margin Income from Operations 2. Without any calculations, determine Hawk's total contribution margin if the company breaks even. (Enter your answers rounded to 2 decimal places.) Total Contribution MarginExplanation / Answer
Ans:1.
HAWK HOMES,INC.
CONTRIBUTION MARGIN INCOME STATEMENT
Sales Revenue(1200*$28.90 each)
$ 34,680.00
Variable cost(1200*$13.10 each)
15720.00
Contributin Margin
18960.00
Fixed costs
$13,603.80
Income from operations
5356.20
2.
Total contribution margin equals to Total fixed costs = $13603.80
At breaks even ,contribution margin = Total Fixed costs
3.
Contribution margin per unit= sales price per unit-variable cost per unit
= $28.90-$13.10=$15.80 per unit
Contribution margin ratio= contribution margin / Sales revenue
= $18960/$34680
= 54.67%
4.Break-even point in number of units and in sales revenue
Break –even units= $13603.80/$15.80
= 861
Break-even in sales revenue= $13603.8/54.67%
= $24883.48
HAWK HOMES,INC.
CONTRIBUTION MARGIN INCOME STATEMENT
Sales Revenue(1200*$28.90 each)
$ 34,680.00
Variable cost(1200*$13.10 each)
15720.00
Contributin Margin
18960.00
Fixed costs
$13,603.80
Income from operations
5356.20
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.