Tanek Corp.s sales slumped badly in 2017. For the first time in its history, it
ID: 2563995 • Letter: T
Question
Tanek Corp.s sales slumped badly in 2017. For the first time in its history, it operated at a loss. The company's income statement showed the following results from selling 585,500 units of product: sales $2,927,500, total costs and expenses 53,044,600, and net loss $117,100, Costs and expenses consisted of the amounts shown below. Total Variable Fixed Cost of goods sold Selling expenses Administrative expenses $2,505,940 S1,861,890 $644,050 107,732 185,018 79,628166,282 $3,044,600 2,049,250 $995,350 292,750 245,910 Management is considering the following independent alternatives for 2018. 1. Increase unit selling price 21% with no change in costs, expenses, and sales volume. 2. Change the compensation of salespersons from fixed annual salaries totaling $175,650 to total salaries of $70,260 plus a 5% commission on sales. (a) Compute the break-even point in dollars for 2017. (Round final answer to 0 decimal places, e.g. 1,225.) Break-even point (b) Compute the contribution margin under each of the alternative courses of action. (Round final answer to 0 decimal places, e.g. 1,225.) Contribution margin for alteative 1 Contribution margin for alternative 2 Compute the break even point in dollars under each of the alternative courses of ction Round selling proce per unit to 2 decrmal places e.g. 5.25 and other calculations to 0 decrmal places, e g 20% and also final answer to 0 decimal places, e.g. 1,225.) Break-even point for alternative 1 Break-even point for altemative 2 s Which course of action do you recommend?Explanation / Answer
(a) BEP 2017 = Fixed cost / (Selling price per unit - variable cost per unit)
Total Fixed cost = 995350
Selling price per unit = 2927500 / 585500
= 5
variable cost per unit = 3044600 / 585500
= 5.2
BEP = 995350 / (5 - 3.5)
= 995350 / 1.5
= 284386 units
in $ = 284386*5 = 1421929
(b) Contribution margin = Sales - variable cost / sales
alternative 1 -
Calculation of contribution under Alternative 1 -
Computation of contribution margin under alternative 2 -
(c) Computation of BEP under both Alternative -
BEP = Fixed cost / (Selling price per unit - variable cost per unit)
= 995350 / (6.05 - 3.5)
= 995350 / 2.55
= 390334 units
in $ = 390334*6.05
= 2361517
under 2nd Alternative -
Computation of Fixed cost -
BEP = 889960 / (5 - 3.75)
= 889960 / 1.25
= 237323 units
Please note all values are in $.
In case of any clarification required please comment.
Output 585500 Particulars Existing proposed Selling price per unit 5 6.05 Cost of goods sold 2505940 2505940 Selling expenses 292750 292750 administrative exp 245910 245910 Total Cost 3044600 3044600 Sales Value 2927500 3542275 Profit/(Loss) -117100 497675Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.