Eastern Polymers, Inc., processes a base chemical into plastic. Standard costs a
ID: 2564951 • Letter: E
Question
Eastern Polymers, Inc., processes a base chemical into plastic. Standard costs and actual costs for direct materials, direct labor, and factory overhead incurred for the manufacture of 7,200 units of product were as follows: Standard Costs Actual Costs Direct materials 10,100 lbs. at $4.90 10,000 lbs. at $4.70 Direct labor 1,800 hrs. at $17.30 1,840 hrs. at $17.70 Factory overhead Rates per direct labor hr., based on 100% of normal capacity of 1,880 direct labor hrs.: Variable cost, $4.40 $7,840 variable cost Fixed cost, $7.00 $13,160 fixed cost Each unit requires 0.25 hour of direct labor. b. Determine the direct labor rate variance, direct labor time variance, and total direct labor cost variance. Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.
Rate variance $
Time variance $
Total direct labor cost variance $
Explanation / Answer
Direct labor rate variance = Actual hours(standard rate - actual rate)
= 1840 hours ($17.30 - $17.70)
= $736 unfavourable
Direct time variance = Standard rate (Standard hours - actual hours)
= $17.30(1800 hours - 1840 hours)
= $692 unfavourable
Total direct labor cost variance = $736 unfavourable + $692 unfavourable
= $1428 unfavourable.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.