University Car Wash built a deluxe car wash across the street from campus. The n
ID: 2565551 • Letter: U
Question
University Car Wash built a deluxe car wash across the street from campus. The new machines cost $261,000 including installation. The company estimates that the equipment will have a residual value of $27,000. University Car Wash also estimates it will use the machine for six years or about 12,000 total hours. Actual use per year was as follows:
Year Hours Used
1 2800
2 1400
3 1500
4 2500
5 2300
6 1500
1) Prepare a depreciation shedule for six years using the straight line method.
2)Prepare a depreciation schedule for six years using the double-declining method
3) Prepare a depreciation schedule for six years using the activity-based method.
The table should have "Depreciation Expence" "Accumlated Depreciation" and "Book Value"
Explanation / Answer
Depreciation schedule :
1) Straight line method :
Straight line dep = (261000-27000)/6 = 39000
2) Double decline method :
Straight line dep = 100/6 = 16.67%
double decline dep = 16.67*2 = 33.33%
3) Unit of activity based method :
Activity rate = (261000-27000)/12000 = 19.5 per hour
Year Book value at beginning Depreciation expenses accumlated dep Book value at ending 1 261000 39000 39000 222000 2 222000 39000 78000 183000 3 183000 39000 117000 144000 4 144000 39000 156000 105000 5 105000 39000 195000 66000 6 66000 39000 234000 27000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.