For this question you will complete your answer in Excel. When you are finished,
ID: 2565561 • Letter: F
Question
For this question you will complete your answer in Excel. When you are finished, upload your response by clicking "Browse My Computer".
Robbie’s Ribs has the following sales and cost information:
Average selling price per pound of ribs - $11.50Variable expenses per pound:
Raw material - $3.70
Variable labor and overhead - $3.20
Annual fixed costs:
Production expenses - $37,300
Selling and Administrative expenses $15,186
The company’s tax rate is 30%. The company’s costs have slowly been rising and profits rapidly falling. Robbie Shaw, company president, has asked your help in answering the following questions:
What is the contribution margin per pound of ribs? The contribution margin ratio?
What is the break-even point in pounds of ribs? In dollars of sales
How much revenue must be generated to produce $24,500 after-tax income? How many pounds of ribs would this represent?
Explanation / Answer
Calculate contribution margin per pound of ribs and contribution margin ratio :
Contribution margin per pound of ribs =Sale per pound of ribs-Variable expenses per pound
= 11.50-(3.70+3.20)
Contribution margin per pound of ribs = 4.60
Contribution margin ratio = 4.60*100/11.50 = 40%
Calculate break even point :
Break even point = Fixed cost/contribution margin per unit = (37300+15186)/4.60 = 11410 Pounds of ribs
In dollar sales = 11410*11.50 = 131215
Calculate revenue for after tax 24500 income :
Before tax income = (24500*100/70) = 35000
Required Revenue = (37300+15186+35000)/.40 = 218715
Pounds represent = 218715/11.50 = 19019 pounds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.