Exercise 9-20 Crane Company purchased a new machine on October 1, 2017, at a cos
ID: 2565758 • Letter: E
Question
Exercise 9-20 Crane Company purchased a new machine on October 1, 2017, at a cost of $91,800. The company estimated that the machine has a salvage value of $7,600. The machine is expected to be used for 69,600 working hours during its 8-year life Compute depreciation using the following methods in the year indicated. Declining-balance using double the straight-line rate for 2017 and 2018. (Round answers to O decimal places, e.g. 125) 2017 2018 Depreciation using the Declining-balance method Calculate the depreciation cost per hour. (Round answer to 2 decimal places, e.g. $1.25) Depreciation cost per hour Units-of-activity for 2017, assuming machine usage was 400 hours. (Round answer to o decimal places, e.g. 125) Depreciation using the Units-of-activity method for 2017sExplanation / Answer
Part 1
Depreciation under double declining rate is double the straight line rate
[ 1 / Straight line rate ] x 2
= [ 1 / 8 ] x 2
= 0.25 or 25%
Depreciation for each year
= Opening book value x Depreciation rate x Months used / 12
Months used in 2017 = October to December = 3 months
So, Depreciation for 2017
= $91,800 x 25% x 3 / 12
= $ 5,738
Book value at the beginning of 2018
= Book value in 2017 – Depreciation for 2017
= $91,800 - $5,738
= $ 86,062
Depreciation for 2018
= $ 86,062 x 25% x 12/12
= $ 21,516
Part 2
Depreciation cost per hour
= (Cost – Estimated salvage value) / Expected working hours
= ($91,800 - $7,600) / 69,600
= $ 1.21
Depreciation for 2017
Number of hours x Depreciation per hour
= 400 x $1.21
= $ 484
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.