Exercise 9-20 Oriole Company purchased a new machine on October 1, 2017, at a co
ID: 2565970 • Letter: E
Question
Exercise 9-20 Oriole Company purchased a new machine on October 1, 2017, at a cost of $86,400. The company estimated that the machine has a salvage value of $7,100. The machine is expected to be used for 64,300 working hours during its 8-year life. Compute depreciation using the following methods in the year indicated. Declining-balance using double the straight-line rate for 2017 and 2018. (Round answers to O decimal places, e.g. 125) 2017 2018 Depreciation using the Declining-balance method Calculate the depreciation cost per hour. (Round answer to 2 decimal places, e.g. $1.25) Depreciation cost per hour g Units-of-activity for 2017, assuming machine usage was 410 hours. (Round answer to 0 decimal places, e.g. 125) Depreciation using the Units-of-activity method for 2017Explanation / Answer
Part 1
Depreciation under double declining rate is double the straight line rate
[ 1 / Straight line rate ] x 2
= [ 1 / 8 ] x 2
= 0.25 or 25%
Depreciation for each year
= Opening book value x Depreciation rate x Months used / 12
Months used in 2017 = October to December = 3 months
So, Depreciation for 2017
= $86,400 x 25% x 3 / 12
= $ 5,400
Book value at the beginning of 2018
= Book value in 2017 – Depreciation for 2017
= $ 86,400 - $ 5,400
= $ 81,000
Depreciation for 2018
= $ 81,000 x 25% x 12/12
= $ 20,250
Part 2
Depreciation cost per hour
= (Cost – Estimated salvage value) / Expected working hours
= ($86,400 - $7,100) / 64,300
= $ 1.23
Depreciation for 2017
Number of hours x Depreciation per hour
= 410 x $1.23
= $ 504
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.