Givarz Corporation manufactures and sells T-shirts imprinted with college names
ID: 2565984 • Letter: G
Question
Givarz Corporation manufactures and sells T-shirts imprinted with college names and slogans. Last year, the shirts sold for $7.50 each, and the variable cost to manufacture them was $2.25 per unit. The company needed to sell 20,000 shirts to break even. The net income last year was $5,040. Givarz's expectations for the coming year include the following: The sales price of the T-shirts will be $9 Fixed costs will increase by 10% Variable costs to manufacture will increase by one-third Income tax rate of 40% will be unchanged 7. The selling price that would maintain the same contribution margin ratio as last year is:
a. $8.25
b. $9.00
c. $9.75
d. $10.00
3
8. If Givarz Corporation wishes to earn $22,500 in net income for the coming year, the company sales volume in dollars must be:
a. $213,750
b. $207,000
c. $229,500
d. $257,625
Explanation / Answer
First we shall find out the fixed cost
Break even units = Fixed cost / (Selling price - Variable cost)
20000 = Fixed cost / ($7.5 - $2.25)
Fixed cost = 20000 * $5.25
Fixed cost = $105000
The present contribution margin = Fixed cost + Net Income before tax
= $105000 + $5040/60% = $113400
Revised variable cost = $2.25 + ($2.25*1/3) = $3
Contribution margin ratio = ($7.5 - $2.25) / $7.5 * 100 = 70%
This means variable cost would be 30% of selling price
Selling price = $3 / 30% = $10
Option d is correct
Revised contribution margin = Fixed cost + Net Income before tax
= ($105000+10%*105000) + $22500/60%
= $115500 + $37500 = $153000
Sales volume for this contribution = $153000 / ($9 - $3) = 25500 units
Sales in dollars = 25500 * $9 = $229500
Option c is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.