At the beginning of Year 4, Tucks Inc. issued a $810,000, 3%, 5 year, semi-annua
ID: 2566654 • Letter: A
Question
At the beginning of Year 4, Tucks Inc. issued a $810,000, 3%, 5 year, semi-annual bond for $775,000 (a 4% effective interest rate). Tucks has traditionally used the straight line method to amortize premiums and discounts. However, at the end of Year 5 the company decided that they should be using the effective interest method instead and switched methods
1.) What did Tucks report as interest expense during years 4 & 5 using the straight line method? What would they have reported as interest expense for if they had used the effective interest method instead?
Explanation / Answer
Solution.
1.) What did Tucks report as interest expense during years 4 & 5 using the straight line method.
Face value of Bond = $810,000
Coupon rate = 3%
Time period = 5 year.
Market interest rate = 4%
Semi annual coupon payment = $810,000 x 3%/2 = $12,150 x 8.98259 = $109,138.41
Face value = $810,000 x 0.82035 = $664,482.12
Bond price = ($109,138.41 + $664,482.12 ) = $773,621
Amount of discount = $36,379
After bond valuation we can get this bond issue on discount.
Interest payable = $810,000 x 3% = $24,300
Bond discount = $773,621 x 4% = $30,945
$30,945 - $24,300 = $6,645.
Interest expense = $30,945
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.