Cashman Corporation estimated overhead for the year as follows: fixed = $600,000
ID: 2567317 • Letter: C
Question
Cashman Corporation estimated overhead for the year as follows: fixed = $600,000; variable = $5 per unit. Cashman expected to produce 60,000 units for the year.
a. Compute the rate that will be used to apply overhead costs to products.
b. During the year, Cashman incurred actual overhead costs of $920,000 and produced 62,000 units. Compute the overhead applied to units produced.
c-1. Compute the amount of under- or overapplied overhead.
c-2. Compute the amount of the spending and volume variances.
d. What caused applied overhead to be different from budgeted overhead?
Can you please walk through this problem based on the exact numbers given?
Explanation / Answer
ReqA.Budgeted Fixed overheads $ 600,000
Budgeted Output 60,000 units
Budgeted Fixed overhead rate = total budgeted overhead / budgeted output = 600,000 /60,000 = $ 10 per unit
Variable over head rate = $ 5 per unit
Total Overhead rate = variable rate + fixed rate = $ 5+ $ 10 = $ 15 per unit
ReqB.
Actual Output 62,000 units
Overhead rate per unit $ 15per unit
Overhead applied = units produced * overhead rate = 62,000 *15 = $ 930,000
ReqC-1: Overhead applied $ 930,000
Less: Actual Overhead incurred $ 920,000
Overhead Overapplied $ 10,000
Req C-2:
Spending Variance = Budgeted overheads - Actual Overhead incurred
= 60,000 units*15 - $ 920,000 = $ 20,000 Unfavorable
Volume Variance = Absorbed Overheads - Budgeted Overheads
= Actual Output * Budgeted overhead rate per unit - Budgeted Output*Budgeted Overhead rate
= 62,000 units*15 - 60,000 units*15 = $ 30,000 favorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.