Astro Co. sold 20,200 units of its only product and incurred a $51,692 loss (ign
ID: 2567550 • Letter: A
Question
Astro Co. sold 20,200 units of its only product and incurred a $51,692 loss (ignoring taxes) for the current year as shown here. During a planning session for year 2016's activities, the production manager notes that variable costs can be reduced 50% by installing a machine that automates several operations. To obtain of the company is 40,000 units per year. ASTRO COMPANY Contribution Margin Income Statement For Year Ended December 31, 2015 Sales Variable costs $761,540 609,232 Contribution margin Fixed costs 152,308 204,000 Net loss $(51,692)Explanation / Answer
a.
Contribution margin per unit:
Sales per unit $37.7 ($761540 / 20200 units)
Variable cost per unit $30.16($609232 / 20200 units)
Contribution margin per unit $7.54
Contribution margin ratio = $7.54 / $37.7
= 0.2 or 20%
Breakeven point in dollar sales = Fixed expenses / Contribution margin ratio
= $204000 / 0.2
= $1020000.
b.
Contribution margin:
Sales per unit $37.7
Variable cost per unit $15.08($609232 * 50% / 20200 units)
Contribution margin $22.62
Contribution margin ratio = $22.62 / $37.7
= 0.6 or 60%
Breakeven point in dollar sales = $204000 + $152000 / 0.6
= $593333.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.