18. Packers Company produces 2,000 parts per year, which are used in the assembl
ID: 2567585 • Letter: 1
Question
18. Packers Company produces 2,000 parts per year, which are used in the assembly of one of its products. The unit product cost of these parts at that level is: Variable manufacturing cost Fixed manufacturing cost Unit product cost $32 $18 $50 The part can be purchased from an outside supplier at $40 per unit. If the part is purchased from the outside supplier, two thirds of the fixed manufacturing costs can be eliminated. Will buying the part INCREASE or DECREASE Packers' net income? By how much? Increase $8000Explanation / Answer
Relevant costs are costs which are done for production of a product
In the current question, relevant costs of production are variable costs and 2/3rd of the fixed costs which are incurred only for production of the product and can be eliminated if the product is not manufactured internally
So, relevant costs of manufacture
= Variable cost + 2/3 x Fixed cost
= $32 + 2/3 x $18
= $32 + $12
= $44 per unit
If the part can be purchased from outside for $40, there will be saving of $4 ($44 - $40) per unit
So, Total increase in net income
= Saving x Quantity required
= $4 x 2,000
= $8,000 per year
So, the product should be bought from outside
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.