The Talbot Corporation makes wheels that it uses in the production of bicycles.
ID: 2567857 • Letter: T
Question
The Talbot Corporation makes wheels that it uses in the production of bicycles. Talbot's costs to produce 220,000 wheels annually are:
An outside supplier has offered to sell Talbot similar wheels for $0.80 per wheel. If the wheels are purchased from the outside supplier, $27,000 of annual fixed overhead could be avoided and the facilities now being used could be rented to another company for $65,400 per year. Direct labor is a variable cost.
If Talbot chooses to buy the wheel from the outside supplier, then annual net operating income would:
Noreen 4e Recheck 2017-16-03
A. increase by $44,000
B. increase by $59,400
C. increase by $71,600
D. decrease by $6,000
Direct materials $44,000 Direct labor $66,000 Variable manufacturing overhead $33,000 Fixed manufacturing overhead $72,000Explanation / Answer
Total cost of making the product = 44000 + 66000 + 33000 + 72000 = 215000
Total cost of buying the product = 220000 Units * 0.80 + Fixed cost ( 72000 - 27000 - 65400 ) = 155600
Thus saving in the total cost = 215000 - 155600 = 59400
When the cost is saved by 59400, we will have profit increase by 59400
So .........select - Option - B as correct answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.