Requirement: - Compute the cost and efficiency variances for direct materials an
ID: 2567870 • Letter: R
Question
Requirement:
- Compute the cost and efficiency variances for direct materials and direct labor
27A Computing standard cost variances and reporting to management Hear Smart manufactures headphone cases. During September 2018, the company produced and sold 105,000 cases and recorded the following cost data: Standard Cost Information Quantity Cost Direct Materials 2 parts $ 0.15 per part Direct Labor 0.02 hours 8.00 per hour Variable Manufacturing overhead 0.02 hours 10.00 per hour Fixed Manufacturing Overhead ($28,500 for static budget volume of 95,000 units and 1,900 hours, or $15 per hour) Actual Cost Information Direct Materials Direct Labor Variable Manufacturing Overhead Fixed Manufacturing Overhead 13,040 (209,000 parts @ $0.20 per part) $ 41,800 (1,600 hours @ $8.15 per hour) 9,000 26,000Explanation / Answer
(1) (a) Direct material cost variance = Standard cost of material - Actual cost of material
= 31500 - 41800 = 10300 Unfavorable
Standard cost = 105,000 cases * 2 parts * $ 0.15 per part. = $ 31500
(b) Direct material efficiency variance = Standard price ( Standard quantity - Actual quantity)
= 0.15 ( 210,000 - 209000) = 150 Favourable
Direct Labour variances
A) Cost variance = Standard Labour cost - Actual Labor cost
= 16800 - 13040 = 3760 Favorable
Standard labor cost = 105000 * 0.02 hours * 8 per hour = 16800
B) Direct labour Efficiency variance = Standard rate ( Standard Hours - Actual hours)
= 8 ( 2100 - 1600) = 4000 Favourable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.