Toy for children aged 5-8aged :last year there was $100000 in sales from the 500
ID: 2568153 • Letter: T
Question
Toy for children aged 5-8aged :last year there was $100000 in sales from the 5000 units sold. You have been able to ascertain that there were $82,000 in fixed expense and there was a net loss of $12000 recorded. You would like to calculate the following: 1) Total variable expense 2) Contribution margin per unit Toy for children aged 5-8aged :last year there was $100000 in sales from the 5000 units sold. You have been able to ascertain that there were $82,000 in fixed expense and there was a net loss of $12000 recorded. You would like to calculate the following: 1) Total variable expense 2) Contribution margin per unit 1) Total variable expense 2) Contribution margin per unitExplanation / Answer
1)
VARIABLE COST = 6000
REVENUE =100000
VARIABLE COST = ?
CONTRIBUTION = ?
FIXED COST = 82000
PROFIT/(LOSS) =(12000)
from this table we can find CONTRIBUTION MARGIN by reduce 12000 (loss) from FIXED COST of 82000
=82000-12000=70000
Then we need to find the difference between SALES REVENUE AND CONTRIBUTION MARGIN
=100000-70000=30000
so variable cost = 30000.
=100000-30000-82000=(-12000)
2)
Contribution margin per unit = 14
= 70000÷5000=14
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.