Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Steel car orchestra would like stage an event. Fixed costs for the event total $

ID: 2569157 • Letter: S

Question

Steel car orchestra would like stage an event. Fixed costs for the event total $5,000. Tickets will sell for $15 per person, and the promoter responsible for processing ticket orders charges the orchestra a fee of $2 per ticket. Steel star orchestra expects to sell 500 tickets a) Calculate the fillowing :

1. How many tickets must steal star sell to breakeven

2. How many tickets must steel star sell to earn a profit of $7,000?

3. How much tickets must steel star have in sales dollar to break even?

4. How much must steel star have in sales dollar to earn a profit of $7,000?

5. What is the orchestra margin of safety in units and sales dollar?

b) What is sensitivity analysis and how might it help those performing cost- volume- profit analysis ?

Explanation / Answer

1.How many tickets must Steal Star sell to breakeven

Contribution per Ticket = Selling Price per Ticket- Variable Cost per Ticket

                                    =$15.00-$2.00

                                    =$13.00

Break even in tickets= Fixed Cost / Contribution per Ticket

                                    =$5,000/$13.00

                                    =384.61 or 385 ticket

2.How many tickets must steel star sell to earn a profit of $7,000?

Desired Sales tickets= Target Profit +Fixed Cost / Contribution per Ticket

                                    =$7,000+$5,000/$13.00

                                    =$12,000/$13.00

                                    =923.07 or 924 tickets

3.How much ticket must steel star have in sales dollar to break even?

Contribution margin % = Contribution per Ticket / Selling Price

                                    =$13.00/$15.00

                                    =86.67%

Break even sales in Dollars= Fixed Cost/ Contribution margin %

                                    = $5,000/86.67%

                                                = $ 5,769

4.How much must steel star have in sales dollar to earn a profit of $7,000?

             Desired Sales tickets= Target Profit +Fixed Cost / Contribution margin %

                                                =$7,000+$5,000/86.67%

                                                =$12,000/86.67%

                                                =$13,846

Answered first 4

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote