Shatner Inc. has decided to use the high-low method to estimate the total cost a
ID: 2569485 • Letter: S
Question
Shatner Inc. has decided to use the high-low method to estimate the total cost and the fixed and variable cost components of the total cost The data for various levels of production are as follows Units Produced 910 2,210 1,470 Total Costs $98,280 152,880 125,580 a. Determine the variable cost per unit and the total fixed cost Variable cost: (Round to the nearest dollar.) Total fixed cost: b. Based on part (a), estimate the total cost for 1,120 units of production Total cost for 1,120 units: per unitExplanation / Answer
Variable cost=[Total cost at highest level-Total cost at lowest level]/(Highest level-Lowest level)
=(152880-98280)/(2210-910)=$42/unit
Total fixed costs=152880-(42*2210)=$60060
Total cost for 1120 units=(1120*42)+60060=$107100
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.