After deciding to buy a new car, you can either lease the car or purchase it on
ID: 2569558 • Letter: A
Question
After deciding to buy a new car, you can either lease the car or purchase it on a four-year loan. The car you wish to buy costs $33,500. The dealer has a special leasing arrangement where you pay $96 today and $496 per month for the next four years. If you purchase the car, you will pay it off in monthly payments over the next four years at a 7 percent APR, compounding monthly. You believe you will be able to sell the car for $21,500 in four years.
What is the cost of purchasing the car today?
What is the cost of leasing the car today?
What break-even resale price on four years would make you indifferent between buying and selling?
Explanation / Answer
1) Cost of Purchasing = $33500 - PV (7%/12, 4*12,0-$21500) = $17237.43
2) Cost of Leasing = $96 + PV(7%/12,4*12,-496,0,0) = $20809.06
PV of Resale Price = $33500 - 20809.06 = $12690.94
3) Future Value of Resale Price = FV(7%/12,4*12,0,-12690.94,0) = $16778.11
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.