Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labo

ID: 2570744 • Letter: T

Question

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below: Standard Hours Standard Rate Standard Cost Motor tune-up 2.10 $6.50 $13.65 The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recalls that 140 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups: Labor rate variance $ 893 F Labor spending variance $ 251 U Required: 1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week. 2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week.

Explanation / Answer

Std hours per tune up 2.10 hour per tune up Std rate per hour $ 6.50 per hour Actual activity   140 tune ups Std hours for actual activity ( 140*2.10 ) = 294 hours Labour rate variance = 893 F Labour Spending Variance = $ 251U Therefore Labour Efficiency Variance = $ 1144 U (Labour spending = Labour rate+ Labour efficincy) Labour efficiency variance = Std rate per hour (Std hours for actual activity - Actual hours worked)       - 1144 = 6.50 ( 294 - Actual hours worked ) Actual hours worked = 470 hours labour rate vraince = Actual hours worked (Std rate - actual rate)       893 =   470 ( 6.50 - Actual rate) Actual rate per hour = $ 4.60 per hour

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote