Cullumber Company purchased a piece of equipment at the beginning of 2014. The e
ID: 2571042 • Letter: C
Question
Cullumber Company purchased a piece of equipment at the beginning of 2014. The equipment cost $493,920. It has an estimated service life of 8 years and an expected salvage value of $83,160. The sum-of-the-years'-digits method of depreciation is being used. Someone has already correctly prepared a depreciation schedule for this asset. This schedule shows that $57,050 will be depreciated for a particular calendar year.
Determine for what particular year the depreciation amount for this asset will be $57,050.
Explanation / Answer
Determine for what particular year the depreciation amount for this asset will be $57,050.
Sum of year digit = 8+7+6+5+4+3+2+1 = 36
Depreciation base = 493920-83160 = 410760
First year dep = 410760*8/36 = 91280
Second year dep = 410760*7/36 = 79870
Third year dep = 410760*6/36 = 68460
Fourth year dep = 410760*5/36 = 57050
so in the 4th year the depreciation amount for this asset will be $57050.
Year of depreciation is 4th year
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.