Antuan Company set the following standard costs for one unit of its product. Dir
ID: 2571179 • Letter: A
Question
Antuan Company set the following standard costs for one unit of its product. Direct materials ((3.0 Ibs. @ $6.00 per Ib.) $ 18.00 Direct labor (1.7 hrs. @ $14.00 per hr.) 23.80 Overhead (1.7 hrs. @ $18.50 per hr.) 31.45 Total standard cost $73.25. The predetermined overhead rate ($18.50 per direct labor hour) is based on an expected volume of 75% of the factory’s capacity of 20,000 units per month. Following are the company’s budgeted overhead costs per month at the 75% level. Overhead Budget (75% Capacity) Variable overhead costs Indirect materials $ 15,000 Indirect labor 75,000 Power 15,000 Repairs and maintenance 30,000 Total variable overhead costs $ 135,000 Fixed overhead costs Depreciation—building 24,000 Depreciation—machinery 70,000 Taxes and insurance 17,000 Supervision 196,000 Total fixed overhead costs 336,750 Total overhead costs $ 471,750. The company incurred the following actual costs when it operated at 75% of capacity in October. Direct materials (46,000 Ibs. @ $6.10 per lb.) $ 280,600 Direct labor (28,000 hrs. @ $14.20 per hr.) 397,600 Overhead costs Indirect materials $ 41,950 Indirect labor 176,500 Power 17,250 Repairs and maintenance 34,500 Depreciation—building 24,000 Depreciation—machinery 94,500 Taxes and insurance 15,300 Supervision 225,750 629,750 Total costs $ 1,307,950
3. Compute the direct materials cost variance, including its price and quantity variances.
AQ = Actual Quantity
SQ = Standard Quantity
AP = Actual Price
SP = Standard Price
4.Compute the direct labor cost variance, including its rate and efficiency variances.
AH = Actual Hours
SH = Standard Hours
AR = Actual Rate
SR = Standard Rate
Explanation / Answer
Standard Cost data per unit:
Direct materials ((3.0 Ibs. @ $6.00 per Ib.) $ 18.00
Direct labor (1.7 hrs. @ $14.00 per hr.) $ 23.80
Actual cost data:
Total units = 20000*75% = 15000 units
Direct materials (46,000 Ibs. @ $6.10 per lb.) $ 280,600
Direct labor (28,000 hrs. @ $14.20 per hr.) 397,600
Actual cost data per unit:
Direct materials (46000/15000 = 3.06 Ibs. @ $6.10 per lb.) $ 18.66
Direct labor (28000/15000 = 1.866 hrs. @ $14.20 per hr.) $ 26.50
3)
Direct material cost variance = 280600 - (18*15000) = 280600 - 270000 = 10600(U)
Material rate variance = (6 - 6.10)*(15000*3.06666) = 0.10*46000 = 4600(U)
Material quantity variance = (46000 - 45000)*6 = 1000*6 = 6000(U)
4)
Labor cost variance = 397600 - (23.80*15000) =397600 - 357000 = 40600 (U)
Labor rate variance = (14 - 14.20)*28000 = 5600 (U)
Labor efficiency variance = (28000 - 25500)*14 = 35000 (U)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.