Rise Against Corporation is comparing two different capital structures: an all-e
ID: 2571231 • Letter: R
Question
Rise Against Corporation is comparing two different capital structures: an all-equity plan (Plan I) and a levered plan (Plan II). Under Plan I, the company would have 185,000 shares of stock outstanding. Under Plan II, there would be 135,000 shares of stock outstanding and $1.90 million in debt outstanding. The interest rate on the debt is 7 percent, and there are no taxes. a. If EBIT is $425,000, what is the EPS for each plan? (Round your answers to 2 decimal places.(e.g., 32.16)) EPS Plan I Plan II b. If EBIT is $675,000, what is the EPS for each plan? (Round your answers to 2 decimal places.(e.g., 32.16)) EPS Plan I Plan lI c. What is the break-even EBIT? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars, i.e. 1,234,567.) Break-even EBITExplanation / Answer
a)
Interest Expense = $1.90 million x 7% = $133000
b)
Interest Expense = $1.90 million x 7% = $133000
c)
Break even EBIT is the EBIT level at which the EPS under two alternatives will be same
EBIT / 185000 = (EBIT - $133000)/135000
EBIT = (EBIT - 133000) x (185000/135000)
EBIT = (EBIT - 133000) x 1.37
0.37EBIT = 133000 x 1.37
EBIT = 182210/0.37 = $492459
Checking:
PLAN I EBIT $ 425,000 Less: Interest expense EBT $ 425,000 Less: tax $ - EAT (earning after tax) $ 425,000 Number of shares outstanding 185000 EPS $ 2.30Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.