The following financial information is for Alpha Corporation are for the fiscal
ID: 2571598 • Letter: T
Question
The following financial information is for Alpha Corporation are for the fiscal years ending 2017 & 2016 (all balances are normal): Item/Account 2017 2016 Cash $26,000 $16,000 Accounts Receivable 40,000 50,000 Inventory 30,000 22,000 Current Liabilities 76,000 42,000 Net Sales (all credit) 390,000 360,000 Cost of Goods Sold 270,000 250,000 Use this information to determine for FY 2017:
(Round & enter your answers to one decimal place and enter the value.)
1. the inventory turnover ratio
2. number of days of inventory
3. Gross Profit Margin
Explanation / Answer
Alpha Corporation
Inventory turnover ratio = cost of goods sold/average inventory
Cost of goods sold = $270,000
Average inventory = (beginning inventory + ending inventory)/2
Beginning inventory = $22,000
Ending inventory = $30,000
Average inventory = (22,000 + 30,000)/2 = $26,000
Inventory turnover ratio = 270,000/26,000 = 10.4
Number of days of inventory = number of days in a year/inventory turnover ratio
Inventory turnover ratio = 10.4
Number of days in a year = 365
Number of days of inventory = 365/10.4 = 35 days (approximately)
Gross profit margin = gross profit/sales
Gross profit = net sales – cost of goods sold
Net sales = $390,000
Cost of goods sold = $270,000
Gross profit = $120,000
Gross profit margin = 120,000/390,000 =30.8%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.