Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On January 2, 2015, the Matthews Band acquires sound equipment for concert perfo

ID: 2572513 • Letter: O

Question



On January 2, 2015, the Matthews Band acquires sound equipment for concert performances at a cost of S65,800. The band estimates it will use this equipment for four years. It estimates that after four years it can sell the equipment for $2,000. Matthews Band uses straight-line depreciation but realizes at the start of the second year that due to concert bookings beyond expectations, this equipment will last only a total of three years. The salvage value remains unchanged. Compute the revised depreciation for both the sec- ond and third years

Explanation / Answer

Depreciation for 2015 = (65800-2000)/4= 15950 Book value at the endof 2015 = 65800-15950= 49850 Revised depreciation =(49850-2000)/2= 23925

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote