Required information The following information applies to the questions displaye
ID: 2573117 • Letter: R
Question
Required information The following information applies to the questions displayed below. The following information pertains to the inventory of Parvin Company: Apr. 1 Purthased Inventory2,500 units $29 Jan. 1Beginning Apr. 1 Purchased Oct. 1 Purchased 1,100 units e $26 During 2018, Parvin sold 3,485 units of inventory at $42 per unit and incurred $18,500 of operating expenses. Parvin currently uses the FIFO method but is considering a change to LIFO. All transactions are cash transactions. Assume a 30 percent income tax rate. Parvin started the period with cash of $74,000, inventory of $10,000, common stock of $59,000, and retained earnings of $25,000. a. Prepare income statements using FIFO and LIFO. (Round intermediate calculations and final answers to the nearest whole dollar amount.)Explanation / Answer
income statement
(2500*25)+(1100*26)
=91100
FIFO LIFO sales 3485 *42 = 146370 146370 less: cost of goods sold beginning inventory $10000 10000 add: purchases(2500*25)+(1100*26)
=91100
91100 101100 101100 less : closing inventory 615*26 =15990 85110 (115*25) +(500*20) =12875 88225 Gross profit 231480 234595 less: operating expenses 18500 18500 income before tax $212980 $216095 less: income tax @30% 63894 64829 Net income $149086 $151266Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.