Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Riggs Corporation has the following balance sheet information at December 31, 20

ID: 2573468 • Letter: R

Question

Riggs Corporation has the following balance sheet information at December 31, 2016.

Current liabilities                                               $ 800,000

Convertible bonds ($1,000 par, 5%)                     2,000,000

Common stock ($1 par, 300,000 shares issued      300,000

Additional paid-in capital                                   2,100,000

Retained earnings                                            3,230,000

Treasury stock (43,000 shares)                       (1,161,000)

Total liabilities and shareholders’ equity          $ 7,269,000

The convertible bonds were issued at par in 2014 and are convertible into Riggs’s common stock at a ratio of 15 shares of stock to 1 bond. In its December 31, 2016 annual report, Riggs reported 125,000 exercisable qualified stock options. Each option allows the holder to acquire one share of common stock for $19 per share. All of the options were outstanding at the end of 2017. On October 1, 2017, Riggs purchased 32,000 shares of treasury stock for $50 per share. The average market price of the common stock during 2017 was $50 per share, and the December 31, 2017, price was $56. Riggs’s net income for the year ended December 31, 2017, was $825,000, and its tax rate was 35%.

Required:

1. Compute Riggs’s basic EPS for the year ended December 31, 2017. Round to the nearest cent.

2. Compute Riggs’s diluted EPS for the year ended December 31, 2017. There are no antidilutive securities. Round to the nearest cent.

Explanation / Answer

Solution-

Average market price (2017) = ($50+$56)/2

Average market price (2017) = $53

Exercise price = $19

Incremental shares = ((($53-$19)/$53)*125,000)

Incremental shares = 80,189

Convertible Bonds:

Incremental shares = ($2,000,000*1,000)*$15

Incremental shares = 30,000

Income = ($2,000,000*5%)*(1-35%)

Income = $65,000

(A)

Basic EPS = $825,000/300,000

Basic EPS = 2.75

(B)

Diluted EPS = ($825,000+$65,000)/(300,000+30,000+80,189)

Diluted EPS = 2.17

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote