At the end of the year, a company offered to buy 4,310 units of a product from X
ID: 2573818 • Letter: A
Question
At the end of the year, a company offered to buy 4,310 units of a product from X Company for a special price of $11.00 each instead of the company's regular price of $19.00 each. The following information relates to the 69,100 units of the product that X Company made and sold to its regular customers during the year:
Fixed cost of goods sold for the year were $141,655, and fixed period costs were $78,083. Variable period costs include selling commissions equal to 4% of revenue.
5. Profit on the special order is
6. Assume the following two changes for the special order: 1) variable cost of goods sold will decrease by $0.79 per unit, and 2) there will be no selling commissions. What will be the effect of these two changes on the special order profit?
Explanation / Answer
5)
Selling price per unit of special order = $11
Cost of goods sold per unit for special order = (577676-141655)/69100 = 6.31
Period costs for special order = (167913 - 78083)/69100 = 1.30
Total cost per unit of special order = 6.31+1.30 = 7.61
Profit on special order = (11-7.61)*4310 = 14610.90
6)
Total Cost of goods sold per unit for special order = (6.31-0.79)*4310 = 23791.20
Total period costs = 1.30*4310 - 4%*(11*4310) = 5603 - 1896.40 = 3706.60
Profit on special order = (11*4310) - 23791.20 - 3706.60 = 47410 - 23791.20 - 3706.60 = 19912.20
Effect on special order profit = 19912.20 - 14610.90 = 5301.30 (increase)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.