Issue Price The following terms relate to independent bond issues: 500 bonds; $1
ID: 2573825 • Letter: I
Question
Issue Price
The following terms relate to independent bond issues:
500 bonds; $1,000 face value; 8% stated rate; 5 years; annual interest payments
500 bonds; $1,000 face value; 8% stated rate; 5 years; semiannual interest payments
800 bonds; $1,000 face value; 8% stated rate; 10 years; semiannual interest payments
2,000 bonds; $500 face value; 12% stated rate; 15 years; semiannual interest payments
Use the appropriate present value table:
Assuming the market rate of interest is 10%, calculate the selling price for each bond issue. If required, round all calculations to the nearest dollar.
Explanation / Answer
500 bonds; $1,000 face value; 8% stated rate; 5 years; annual interest payments:
Annual coupon amount = 1000*8% = 80
Market rate of interest = 10%
Selling price of each bond = 80*Present value annuity factor(10%,5) + 1000*Present value interest factor(10%,5)
= 80*3.7907 + 1000*0.6209 = 303.256 + 620.90 = 924.156
500 bonds; $1,000 face value; 8% stated rate; 5 years; semiannual interest payments
Semi annual coupon amount = 1000*8%*1/2 = 40
Semmi annual yield = 10%/2 = 5%
Maturity in 6 months periods = 5*2 = 10
Selling price of each bond = 40*Present value annuity factor(5%,10) + 1000*Present value interest factor(5%,10)
= 40*7.7217 1000*0.6139 = 308.868 + 613.90 = 922.77
800 bonds; $1,000 face value; 8% stated rate; 10 years; semiannual interest payments
Semi annual coupon amount = 1000*8%*1/2 = 40
Semmi annual yield = 10%/2 = 5%
Maturity in 6 months periods = 10*2 = 20
Selling price of each bond = 40*Present value annuity factor(5%,20) + 1000*Present value interest factor(5%,20)
= 40*12.4622 + 1000*0.3768 = 498.48 + 376.80 = 875.28
2,000 bonds; $500 face value; 12% stated rate; 15 years; semiannual interest payments
Semi annual coupon amount = 500*12%*1/2 = 30
Semmi annual yield = 10%/2 = 5%
Maturity in 6 months periods = 15*2 = 30
Selling price of each bond = 30*Present value annuity factor(5%,30) + 500*Present value interest factor(5%,30)
= 30*15.3724 + 500*0.2313 = 461.17 + 115.65 = 576.82
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.