Required information The following information applies to the questions displaye
ID: 2573843 • Letter: R
Question
Required information The following information applies to the questions displayed below A company is investing in a solar panel system to reduce its electricity costs. The system requires a cash payment of $115,174.60 today. The system is expected to generate net cash flows of $10,899 per year for the next 35 years. The investment has zero salvage value. The company requires an 8% return on its investments. 1-a. Compute the net present value of this investment. (PV of $1. FV of $1. PVA of $1, and FVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided. Round your present value factor to 4 decimals.) Chart Values are Based on: Cash Flow Select Chart Amount | x | PV Factor! = Present Value Annual cash flow 0.00 Net present valueExplanation / Answer
Calculation of Net Present Value :-
Investment = $115174.60
Annual Cash Flow = $10899
n = 35 years
i = 8%
Net Present Value = - Investment + (Annual Cash Flow*PV Factor)
= - $115174.60 + ($10899 * 11.65456)
= - $115174.60 + $127023.05
= $11848.45
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.