What are the answers to both pictures? Lindon Company is the exclusive distribut
ID: 2573891 • Letter: W
Question
What are the answers to both pictures? Lindon Company is the exclusive distributor for an automotive product that sells for $27 00 per unit and has a CM ratio of 30% The company's fixed expenses are $153.090 per year. The company plans to sel 10,800 units this year Required: 1 what are he variable expenses per unound your answer to 2 decimal places.) per unit 2 Use the equation method a What is the break-even point in unit sales and in dollar sales? Break-even point in unit sales Break-even point in dollar sales b. What amount of unit sales and dollar sales is required to earn an annual profit of $40,500? Sales level in units Sales level in dollars c Assume that by using a more efficient shipper, the company is able to reduce its variable eoxpenses by $2.70 per unit. What is the company's new break-even point in unit sales and in dollar sales? New break-even point in unit sales New break-even point in dollar sales 3. Repeat (2) above using the formula method a What is the break-even point in unit sales and in dollar sales? Break-even point in unit sales Break-even point in dollar sales
Explanation / Answer
Question 1). Solution :- Variable expenses per unit = 27 * (1 - 0.30)
= 27 * 0.70
= $ 18.90
Conclusion :- Variable expenses per unit = $ 18.90
Question 2). a). Solution :- At break even point, Profit = 0.
Profit = Contribution margin per unit * Number of units sold - Fixed expenses.
0 = (27 * 30 %) * Number of units sold - 153090
153090 = 8.10 * Number of units sold
Number of units sold = 153090 / 8.10
Number of units sold = 18900 Units.
Conclusion :- Break even point (in unit sales) = 18900 Units.
Question 2). b). Solution :- Break even point (in sales dollar) = 18900 * 27 = $ 510300.
Question 2). c). Solution :- New contribution margin per unit = 27 * (1 - 0.30) - 2.70
= 27 * 0.70 - 2.70
= 18.90 - 2.70
= $ 16.20
At break even point, Profit = 0.
Profit = New contribution margin per unit * Number of units sold - Fixed expenses
0 = 16.20 * Number of units sold - 153090
153090 = 16.20 * Number of units sold
Number of units sold = 153090 / 16.20
Number of units sold = 9450 Units.
Conclusion :- New break even point (in unit sales) = 9450 Units.
New break even point (in sales dollar) = 9450 * 27 = $ 255150.
Question 3). a). Solution :- Break even point (in unit sales) = Fixed cost / Contribution per unit.
= 153090 / (27 * 30 %)
= 153090 / 8.10
= 18900 units.
Break even point (in sales dollar) = Fixed costs / Contribution margin ratio
= 153090 / 0.30
= $ 510300.
Conclusion :-
Break even point (in unit sales) 18900 units. Break even point (in sales dollar) $ 510300.Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.