The Jackson Division of Florida Motors had an operating income of $335,000 and n
ID: 2574034 • Letter: T
Question
The Jackson Division of Florida Motors had an operating income of $335,000 and net assets of $1,340,000. Florida Motors has a target rate of return of 12 percent. The Jackson Division has an opportunity to increase operating income by $50,000 if a $200,000 investment in assets is made.
What will Jackson’s ROI and Residual Income be if the project is undertaken?
A.
ROI 26 percent, Residual Income $200,000
B.
ROI 12 percent, Residual Income $50,000
C.
ROI 27 percent, Residual Income $198,000
D.
ROI 25 percent, Residual Income $200,200
Clarinet Publishing is considering the purchase of a used printing press costing $40,000. The printing press would generate a net cash inflow of $10,000 a year for 10 years. At the end of 10 years, the press would have no salvage value. The company's cost of capital is 10 percent. The company uses straight-line depreciation.
The project's accounting rate of return on the initial investment is:
A.
75 percent
B.
15 percent
C.
32 percent
D.
19 percent
A.
ROI 26 percent, Residual Income $200,000
B.
ROI 12 percent, Residual Income $50,000
C.
ROI 27 percent, Residual Income $198,000
D.
ROI 25 percent, Residual Income $200,200
Explanation / Answer
a) Roi = Operating income*100/Operating assets
= (335000+50000)*100/(1340000+200000)
ROi = 25%
Resiudal income =385000 - (1540000*12%) = 200200
so answer is d) ROI 25 percent, Residual Income $200,200
2) Accounting rate of return = net income*100/initial investment
Net income = 10000-(40000/10) = 6000
Accounting rate of return = 6000*100/40000 = 15%
so answer is b) 15 percent
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.