home / study / business / accounting / accounting questions and answers / X Comp
ID: 2574123 • Letter: H
Question
home / study / business / accounting / accounting questions and answers / X Company Is Planning To Drop A Department That Has Shown A $12,000 Loss In Each Of The Last ...
Your question has been answered
Let us know if you got a helpful answer. Rate this answer
Question: X Company is planning to drop a department that has shown a $12,000 loss in each of the last 3 ye...
X Company is planning to drop a department that has shown a $12,000 loss in each of the last 3 years. If the department is dropped, three things will happen: 1) the annual loss will be avoided, 2) some equipment will be sold immediately for $11,000, 3) sales of another product will be increased, contributing $1,000 to annual profits. Assuming a 6 year time horizon and a discount rate of 4%, what is the net present value of dropping the department?
Explanation / Answer
discounting rate = 4% years =6years
Sum of all benefits:
NPV of dropping the department = $11000 + $13000*PVIFA(4%,6years) =$11000 + $13000*5.7692
= $86,000 (Decimals rounded off)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.