QUESTION 4 10 points Save Answer North Dakota Corporation began operations in Ja
ID: 2574977 • Letter: Q
Question
Explanation / Answer
Tax calculation for the accounting and taxation purpose :
20000 * 50% = $10000
Company has paid tax of $37500 but as per income tax only $36000 has been recognised as Income tax expense, so the assets of Deferred tax of $1500 got raised.
Thus, the Journal entry towards the recording of income tax for 2017 :
Debit Income Tax Expense $36000
Debit Deferred Tax Assets $1500
Credit Cash $37500
(being income tax expense booked alongwith excess tax paid as deferred tax assets)
Accounting Taxation Income before depeciattion and tax 150000 - 20000 = $130000 150000 - 20000 = $130000 Less: Income of M. Bonds $20000 $20000 Less: Depreciation expense 20000/4= $500020000 * 50% = $10000
Taxable income $125000 $120000 Tax (30%) $37500 $36000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.