A company purchased a weaving machine for $281,850. The machine has a useful lif
ID: 2575216 • Letter: A
Question
A company purchased a weaving machine for $281,850. The machine has a useful life of 8 years and a residual value of $15,500. It is estimated that the machine could produce 761,000 bolts of woven fabric over its useful life. In the first year, 110,500 bolts were produced. In the second year, production increased to 114,500 units. Using the units-of-production method, what is the amount of depreciation expense that should be recorded for the second year?
Multiple Choice
A.) $42,407
B.) $40,075
C.) $78,750
D.)$40,926
E.) $38,675.
Explanation / Answer
Calculation of depreciation under units of production method:
Depreciation = (purchase cost-Salvage value)*2nd year production/Total life time production
Cost = $281,850
Salvage value = $15,500
Units produced in 2nd year = 114,500 units
Total life time production = 761,000 units
Depreciation = (281,850-15,500)*114,500/761,000 = $40,075
amount of depreciation expense that should be recorded for the second year = $40,075 Option (B) is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.