At the end of the year, a company offered to buy 4,090 units of a product from X
ID: 2575300 • Letter: A
Question
At the end of the year, a company offered to buy 4,090 units of a product from X Company for a special price of $12.00 each instead of the company's regular price of $19.00 each. The following information relates to the 62,300 units of the product that X Company made and sold to its regular customers during the year:
Fixed cost of goods sold for the year were $138,929, and fixed period costs were $84,105. Variable period costs include selling commissions equal to 2% of revenue.
5. Profit on the special order is?
Explanation / Answer
5)
Variable Cost of goods sold per unit = (583751-138929)/62300 = 7.14
Variable period costs = (159488-84105)/62300 = 1.21
Total variable cost for special order = (7.14+1.21)*4090 = 34151.50
Total sales price received for special order = 12*4090 = 49080
Profit on special order = 49080 - 34151.50 = 14928.50
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.