4. Pena Corporation allocates both variable and fixed overhead based on machine
ID: 2576345 • Letter: 4
Question
4. Pena Corporation allocates both variable and fixed overhead based on machine hours. The following variable and fixed overhead data pertain to Pena's current period results: Actual Production Machine-hours Variable overhead cost Fixed overhead cost Budget 100,000 units 10,000 hours 50,000 $ 25,000 110,000 units 9,800 hours $51,450 $26,000 a. Compute a three column variance analysis of Pena's variable manufacturing overhead for the results reported above. Include all appropriate variance descriptions Compute a three column variance analysis of Pena's fixed manufacturing overhead for the results reported above. Identify the under/over allocated fixed overhead amount and all appropriate variance descriptions. b.Explanation / Answer
Actual units = 110000
Actual Hours, AH = 9800
Budgeted Units = 100000
Budgeted Hours = 10000
Standard Hours per unit = 10000 / 100000 = 0.1
Standard Hours allowed, SH = Standard Rate per hour * Actual Units = 0.1 * 110000 = 11000
Requirement a:
Budgeted Variable Overheads = $50000
Standar Rate per hour, SR p.h= $50000 / 11000 = $4.5454
Standard Rate per unit, SR p.u = $50000 / 100000 = $0.5
Actual Variable Overhead Cost = $51450
Actual Rate per hour, AR p.h = 51450 / 9800 = $5.25
Actual Rate per unit, AR p.u = 51450 / 110000 = $0.4677
Variance Analysis of Variable Manudfacturing Overhead:
Variable Overhead Cost Variance
= (SH*SR p.h.) - (AH*AR p.h)
= (11000 * 4.5454) - (9800 * 5.25)
= 50000 - 51450
= $1450 (U)
Variable Overhead Expenditure Variance:
= (AH * SR p.h) - (AH * AR p.h)
= (9800 * 4.5454) - (9800 * 5.25)
= 44545.4545 - 51450
= $6904.5454 (U)
Variable Overhead Efficiency Variance
= (SH * SR p.h) - (AH * SR p.h)
= (11000 * 4.5454) - (9800 * 4.5454)
= 50000 - 44545.45
= $5454.5454 (F)
Requirement b:
Budgeted Fixed Overhead = $25000
Standard Rate per hout = 25000 / 11000 = $2.2727
Actual Fixed Overhead = $26000
Actual Rate per hour = 26000 / 9800 = $2.65306
Fixed Overhead Cost Variance
= (SH * SR p.h) - (AH * AR p.h)
= (11000 * 2.2727) - (9800 *2.65306)
= 25000 - 26000
= -$1000
Fixed Overhead Expenditure Variance
= (BH * SR p.h) - (AH * AR p.h)
= (10000 * 2.2727) - (9800 * 2.65306)
= 22727 - 26000
= -$3273
Fixed Overhead Volume Variance
= (SH * SR p.h) - (BH * SR p.h)
= 25000 - 22727
= $2273
Fixed Overhead Capacity Variance
= (SH * AR p.h) - (BH * SR p.h)
= (11000 * 2.65306) - (10000 * 2.2727)
= 29184 - 22727
= $6457
Fixed Overhead Efficiency Variance
= (SH * SR p.h) - (SH * AR p.h)
= 25000 - 29184
= -$4184
Computation of Variance analysis of Variable manufacturing overheads: Particulars Expenditure Efficiency Cost Variable Overhead -6904.5454 5454.5454 -1450Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.