23. Dicer uses the cost method to determine its ending inventory at cost. Assume
ID: 2576461 • Letter: 2
Question
23. Dicer uses the cost method to determine its ending inventory at cost. Assume the beginning inventory at cost was $260,000 and at retail was $396,000, purchases during the current year at cost were $1,370,000 and $2,200,000 at retail, freight-in on these purchases totaled $86,000, sales during the current year totaled $2,000,000, and net markups were $48,000 and net markdowns were $72,000, respectively. What is the ending inventory value at cost (to the nearest $1)?
A. $371,228
B. $338,092
C. $381,638
D. $286,804
Explanation / Answer
Answer: A. $371,228
Detailed explanation -
Now this inventory value has to be adjusted at cost value. For this purpose the following calculation is done.
Ending inventory ratio = Total cost / Total Retail cost = 1,716,000 / 2,644,000 = 0.649
Thus, Ending inventory at cost = $572,000 * 0.649 = $371,228
Valuing the inventory at retail cost Opening Stock $ 396,000 Add: Purchases $ 2,200,000 Add: Net Markups $ 48,000 Less: Sales $ 2,000,000 Less: Net Markdowns $ 72,000 Ending Inventory value at retail cost $ 572,000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.