Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

At the beginning of 2015, your company buys a $28,800 piece of equipment that it

ID: 2576775 • Letter: A

Question

At the beginning of 2015, your company buys a $28,800 piece of equipment that it expects to use for 4 years. The equipment has an estimated residual value of 4,000. The company expects to produce a total of 200,000 units. Actual production is as follows: 48,000 units in 2015, 55,000 units in 2016, 45,000 units in 2017, and 52,000 units in 2018. Required: a. Determine the depreciable cost. Depreciable Cost b. Calculate the depreciation expense per year under the straight-line method. Depreciation Expense per year c. Use the straight-line method to prepare a depreciation schedule. Year DepreciatioAccumulateket Book Expense Depreciation Acquisition cost 2015 2016 2017 2018 d. Calculate the depreciation rate per unit under the units-of-production method. (Round your answer to 2 decimal places.) Depreciation Rate Per Unit

Explanation / Answer

a Depreciable cost = 28800-4000= 24800 b Depreciation expense per year = 24800/4= 6200 c Year Depreciation expense Accumulated depreciation Net book value Acquisition cost 28800 2015 6200 6200 22600 2016 6200 12400 16400 2017 6200 18600 10200 2018 6200 24800 4000 d Depreciation rate per unit = 24800/200000=0.12 e Year Depreciation expense Accumulated depreciation Net book value Acquisition cost 28800 2015 5952 5952 22848 2016 6820 12772 16028 2017 5580 18352 10448 2018 6448 24800 4000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote